Developer Song Saa Collective announced the opening of the sales of land plots in Cambodia’s largest eco-tourism, according to its sole agent CBRE Cambodia.
Recently, international real estate firm CBRE Cambodia said that Song Saa has currently opened land plots in the Banteay Srei development zone for sale as part of the huge eco-tourism project, The Song Saa Reserve, in Siem Reap Province.
According to CBRE, investors can buy land plots with size ranging from 1,744 square metres to 4,844 square metres, which the company said, will be perfect for development as a family villa or weekend hideaway.
Speaking to Construction & Property Magazine, Ms Sothida Ann, Director of CBRE Cambodia said that investors can purchase the land under ‘freehold leasing’ for up to 50 years while the contract can be extended continuously.
In addition, investors can purchase the land in this area without requiring any development conditions, but if investor buys but does not develop, he or she must pay a required yearly management fee for the property.
According to CBRE, this development project comes with special features such as sustainable development, community focus, foreign ownership permitted via long-term leasehold, clearly defined design and building codes to ensure long-term sustainability, and in particular it being let by award winning developer Song Saa Collective.
The Song Saa Reserve project was announced in October 2018 and is the second project of Song Saa Collective. (read more)