A USD3.5 billion plan to create a ‘city within a city’ in the Bangkok metropolis has been unveiled by Thailand’s richest man.
Charoen Sirivadhanabhakdi, the billionaire founder of Chang Beer, has worked with star US architect firm Skidmore, Owings & Merrill to design ‘One Bangkok.’ The project will be Thailand’s first “fully integrated district that is built on people-centric principles and a focus on environmental sustainability and smart-city living”, according to a press statement.
Planned on 17 hectares of land next to Lumpini Park in central Bangkok the buildings aim to achieve LEED platinum standard.