Thai Rail Link Completion Eyed
With plans for the prime ministers of Cambodia and Thailand to take an historic train ride across the border in August 2017, the Ministry of Public Works and Transport (MPWT) is ramping up the pressure on the provincial authorities in Banteay Meanchey to complete the rail link to the Thai border.
The 48km stretch of track from Serei Saophoan to Poipet remains incomplete due to stalled negotiations with some 50 families who continue to live along the track. The upgrade of the track has been underway since 2009.
When complete, trains will run direct on a 400km-long line from Phnom Penh to Bangkok with the option of then going direct to Singapore. No final date for completion has yet to be announced.