The Oxley-Worldbridge multi-use showcase development The Bridge topped out ahead of schedule at the end of 2016 with a formal ceremony celebrating the success.
After starting construction in 2014, the USD300 million twin tower project now has 45 storeys and stands 160m high on the bank of the Chaktomuk River in downtown Phnom Penh.
When completed, The Bridge will feature luxury condominium units, Grade-A office space and a shopping mall. According to Okhna Sear Rithy, chairman of Worldbridge, all 746 condo units have already been sold and will be ready for handover to the owners in 2018.
The project is a joint development between Oxley Holdings and Worldbridge Land and has been built by Chinese company Sino Great Wall.