Government issues tax exemption for tourism-related businesses for two more months
The Royal Government has announced a further tax exemption for two more months for tourism-related businesses including hotels, guesthouses, restaurants and travel agencies in Phnom Penh and six other provinces, in order to help the tourism sector amidst the COVID-19 crisis.
Businesses in Phnom Penh, Siem Reap, Sihanoukville, Kampot, Bavet and Poipetare exempted from all monthly taxes for two more month starting from June to July 2020,
The measure was adopted following a Royal Government announcement on “Additional measures aimed at helping the private sector and workers affected by the COVID-19 pandemic and measures to boost Cambodia’s economy after the pandemic” on 26 May 2020.
The tax exemption has been issued to help the private sectors affected by the COVID-19 crisis and to ensure economic and social stability after the crisis.
In the statement, the government also issued other key measures such as measures to help stabilise businesses and workers’ lives, financing for businesses, increased financing to restore and promote post-crisis growth, social assistance measures, and the implementation of an IT business registration platform.
On 24 February 2020, Prime Minister Hun Sen announced a monthly tax exemption for all hotels and guesthouses in Siem Reap for four months (from February to May 2020)in response to the slowdown in tourism due to fear of the virus. (Read more)