Government Spends US$170m Concessional Loan on Infrastructure in Q1
In the first quarter of 2022, the Royal Government of Cambodia disbursed US$529.79 million from existing concessional loans​ for infrastructure and other priority sectors.
The Cambodia Public Debt Statistics Bulletin of the Ministry of Economy and Finance issued on 09 June stated that 47% of the disbursed amounts were sourced from bilateral development partners, while the remaining 53% other is from multilateral development partners.
Of the disbursed amount, 32% or US$169.53 million was used for infrastructure and 68% or US$360.26 million for other priority sectors.