Number of Construction Projects, Value & Area in H1 Dropped by 11.4% 34.3% & 29.9% Respectively
The number of construction projects, the investment value, and total area approved in H1 2021 have decreased by 11.4%, 34.3%, and 29.9% respectively, compared to the same period last year, according to a recent report from the National Bank of Cambodia (NBC)
The report added that the drop predominantly stems from the slowdown in tourism and commercial construction projects.
Meanwhile, imports of construction materials and equipment surprisingly have increased by 16%.
Despite these contractions, the overall construction sector remains healthy, said the NBC while citing that both ongoing public and private construction projects are still proceeding normally.
The same report also revealed that as of H1 2021, loans in the construction and real estate sectors had reached over US$10 billion, while the number of restructured loans in the construction sector was also recorded at 32,000 accounts, or more than US$840 million. (Read more and more)