Thirty-five major Chinese companies interested in investing in Kampong Speu
The Kompong Speu provincial administration said on 27 November that 35 large companies from China were interested in investing in the province.
Kompong Speu Provincial Governor, Vei Samnang met with the representatives of the companies who came to explore investment opportunities in the province. The governor told them about the potential of the province, especially the existing Chinese companies which were recognised and authorised by the Council for the Development of Cambodia, and are now already investing in Kampong Speu, the source said.
The governor also asked the Chinese investors to explore some potential sectors in the province such as agriculture, industry, and the commercial sector, the source added.
But the provincial administration did not say exactly what sectors the 35 major companies are focused on or in what specific areas they want to invest in, but only confirmed that the Chinese delegations were happy and received the governor’s request to learn more and to mobilise investors from all sectors for development in the province.
Both local and foreign investors have been interested in this province, particularly following the announcement that all factories in Phnom Penh that would soon move to Kompong Speu province in the future.
In 2018, Prince Real Estate launched the groundbreaking ceremony for Cam MJ Development Park in Kong Pisey district of Kompong Speu province, while a new US$2 million stadium has recently been built in the province ready for when Cambodia hosts the SEA Games 2023.