The Minister of Public Works and Transport HE Sun Chanthol has ordered the relevant officers to strengthen road construction works to ensure quality and longer durability, while also announcing a plan to launch a new road construction quality monitoring application.
HE Sun Chanthol gave the order and revealed the application initiative at a meeting to review the work progresses, challenges, and solutions of units under the ministry on Wednesday 14 July.
“Officials must follow the technical guidelines while constructing roads. No more reckless construction works are allowed. Better do it right rather than do it twice. Reckless works will lead to the waste of time, energy, budget, and especially the lack of quality and safety,” said HE Sun Chanthol.
To effectively implement the order, HE Sun Chanthol requested the Department of Information Technology & Public Relations to work with the General Department of Public Works and Technology to find procedures including construction site monitoring functions in the application so that officers can easily inspect the works of the construction companies.
During the meeting, the minister also instructed the officials to use technology to prevent overweight trucks by using smart cameras and automatic scales, as overweight trucks are a major cause of road damage.
HE Sun Chanthol has warned in the past that arrests and the imposition of severe punishment will be meted out on all overweight trucks that damage public roads and emphasised that the law must be applied equally regardless of social ranking without any exception. (Read more)