Transport Minister Orders Construction Firm to Speed up Work on NR2 and 22 Renovation
Minister of Public Works and Transport HE Sun Chanthol has requested the construction firm to speed up work on the NR2 and 22 renovation project, as the current completion is only 27%, almost 50% behind schedule.
HE Chanthol said during a site inspection on 09 February that the total construction period of these two roads is 30 months. However, only 27% is completed after 15 months which is far behind schedule.
“I would like to request the construction firm to speed up the work but must maintain the high standards as promised. In case that COVID-19 causes machinery and materials distribution, we can negotiate. But, quality is non-negotiable,” said HE Chanthol.
Meanwhile, the section of National Road No 22 covers a total length of 9.61 kilometres, from Doun Kaew roundabout to the Angk Ta Saom area, near National Road 3.
With ground broken in early 2020, the project is expected to cost approximately US$56 million in total, which is financed by the South Korean government and Cambodian government budget.