Understanding Rules & Regulations on Construction Zone to Land Size Ratio
Many landowners often think that they build any constructions covering all the space of their land as long as they are still within their borders. However, it is illegal by law.
All constructions that require a construction permit must be built with spare land space between the construction and the land border to a specific distance depending on the type of the constructions, particularly those land plots located in capital, cities, and urban towns.
Sub-Decree No.42 on Urbanization of Capital Cities, Towns and Urban Areas has determined the legally required spare space between the building and land border based on types of construction as follows:
1. Low-rise buildings
Buildings with a ground floor to 2nd floor must have at least 4 metres of frontal space from the land border (or at least 2 metres if necessary for commercial and mixed-use areas), and at least 2 metres of back and side space.
2. Medium-rise buildings
3-8 floor buildings must have at least 4 metres frontal space (at least 2 metres if necessary for commercial and mixed-use areas), and 2 metres of back and side space.
9-11 floor buildings must have at least 5 metres of frontal space (at least 2.5 metres if necessary for commercial and mix-used areas), 2.5 metres of back and side space.
3. High-rise buildings
12 -20 floor buildings must have at least 6 metres of front space, and 3 metres of back and side space.
21-30 floor buildings must have at least 8 metres of front space, and 3.5 metres of back and side space
31-floors building and above must have at least 10 metres of front space, and 4 metres of back and side space
The abovementioned sub-decree also requires constructions located in commercial and mixed-use areas to have at least a 2-metre-wide walkway for pedestrians.
For land plots with existing space plans approved by the authorities, the construction owners must follow that specific space plans.
According to the sub-decree, keeping space between buildings and land borders will make it easier for government to do any future road expansion.