According to Prakas No. 087 DNS on land development, all developers must ask permission from the competent authority before developing any land or beginning any property development project. However, besides the permit, developers also have to follow other technical requirements.
Commercial land developments shall follow the following legal requirements:
1. Must allocate 25% of the total land for infrastructure construction such as public roads as well as public facilities such as clean water system, sewer system, rainwater system, electricity network, telecommunication network, waste management system, fire management system, among others.
2. Must allocate 10% of a total land area (or 10sqm/person) for organising public spaces and green areas such as public parks, playgrounds, gyms, etc.
3. Must build facilities to provide services to the public based type of project
4. Must make a green development plan, fire management plan, and risk control plan. Developers must also plant at least one tree on every 100sqm of land within the minimum 30% green space as mentioned in Point No1.
However, all these conditions only apply to commercial land developments, not for individual land developments for residential purposes. (Read more)