Urbanland is pleased to share the news of the groundbreaking ceremony held on Thursday, 09 October, for the highly anticipated project, Borey Chankiri 2. This incredible event signifies the official start of its construction, marking the beginning of the development and commitment to providing an exceptional quality of life right next to Steung Prek Thnoat.
The Founder and CEO of Urbanland, Mr. Hok​ Kang, was present to grace this momentous occasion as well as the CEO of ISI GROUP, Mr. Leng Kang, and the executive committees of Urbanland, adding to the significance of the ceremony.
The CEO of ISI GROUP, Mr. Leng Kang and CEO of Urbanland, Mr.Hok Kang and family
Borey Chankiri 2 is a creek-fronted residential development on 7.5 hectares that offers a unique living experience, focusing on social interactions and a slower pace of life. It is the perfect choice for those seeking the benefits of city living and serenity without the chaos and clutter of urban life. Conveniently located just 500m from National Road 2 along the west side of Steung Prek Thnoat, Borey Chankiri 2 is ideally situated for residents to enjoy the best quality of living in the southern part of Phnom Penh.
Villa Klem – A perfect kitchen and dining room for you and your family of Borey Chankiri 2
Borey Chankiri 2 offers a wide range of unique home types that are sure to meet your living needs. From the exquisite Villa Kon Kat Laor V2, and Villa Plous V2, to the standalone Villa Klem V2, and the spacious Villa Udom V2, each home in this collection has been meticulously crafted with style and comfort in mind. One standout feature that sets Borey Chankir 2’s homes apart is the thoughtfully designed semi-open kitchen, which not only enhances your living experience but also promotes quality time with friends and family.
Special offer of Borey Chankiri 2
Borey Chankiri 2 offers affordable homeownership options with unique linear payments and monthly deals starting at $856 per month. Partnered with trusted banks like Bank of China, BRED Bank, CIMB Bank, J Trust Royal Bank, and Sathapana Bank, Borey Chankiri 2 ensures hassle-free loan processing.  Moreover, special payment schemes with an attractive interest rate starting at 4.69% and a loan size of up to 100% for a 25-year period are available. Borey Chankiri 2 also provides Trustee Service with Phillip Trustee for foreign homebuyers.
At Borey Chankiri 2, we design homes to stand the test of time, integrating the concept of “Laor Kun” (not laor chart)—the more you live in, the better it gets. While embodying the concept of ‘Klem’ in mind, we create homes that adhere to quality, durability, and craftsmanship, and every square meter counts, focusing on ample ventilation and abundant natural light that promotes better living.
Eye-bird view of Borey Chankiri1 and Borey Chankiri 2
To discover more about Borey Chankiri 2, visit Borey Chankiri’s sales gallery or call 061 888 580/ 015 588 580 to consult with the sales team and enjoy the special offers.
Urbanland is a Cambodian company creating inspirational spaces for people to live, work and play in, with absolute attention to quality, durability, and craftsmanship. Founded in 2013 by architect Hok Kang, Urbanland, believes that putting people at the heart of everything we do enriches people’s quality of life and creates a healthy environment.
As a member of ISI GROUP, Urbanland is a design-focused developer that prioritizes people-centred principles. This is evident in its award-winning developments, including Raintree (commercial offices), Embassy Residences and Embassy Central (high-end condominiums), Siem Reap’s first premium art & design hotel Treeline Urban Resort, and ISI Park masterplan development on Veng Sreng. The latter is a mixed-use business and lifestyle hub featuring office, retail, residential, parks, and green spaces, namely the 40 shophouses, K Mall and ISI Tower. Urbanland’s Borey Chankiri is another successful real estate development project that contributes to the quality of Borey development in Cambodia.