Award-winning local real estate developer Urbanland held the groundbreaking ceremony for their latest Borey project ‘Chankiri Palm Creek’ on the weekend of 22 May, marking the first-ever innovative green residential project in the Kour Srov area of Dangkor district, south of Phnom Penh.
The event also marked the official launch of Borey Chankiri for public sales and also the official opening of the show homes.
Chankiri Palm Creek, located on National Road 2 and just off Hun Sen Boulevard, is Urbanland’s highly anticipated foray into residential Borey development which brings to life their people-centered design philosophy.
After two years of research to discover people’s hopes and dreams of what their ideal home is, Urbanland is ready to unveil a new Borey concept that has been designed to put people’s needs first and reflect buyers’ aspirations for a better future.
Focusing a great deal on what makes a house a home, those insights have been put into the thinking behind the design of Chankiri homes to suit the evolving requirements of Cambodian families. Among the aspects that people care about most are safety and security, well-designed and functional interior spaces, natural light and cross ventilation, a sense of belonging to a community, and being surrounded by nature.
These needs have been artfully and thoughtfully integrated into the homes in Chankiri. As a result, the homes are not only functional but also aesthetically pleasing. Overall, the development looks and feels very different from the mainstream, something that the local market has not seen before.
“We are so thrilled to achieve this milestone despite these challenging times. It is a personal dream of mine to design and build great homes for people. I derived so much happiness hearing from people from different walks of life, sharing their aspirations of what their ideal home is. Finally, we are able to put those meaningful insights into the design of our homes at Chankiri Palm Creek,” said Mr. Hok Kang, Managing Director of Urbanland.
“I am very excited to finally unveil our homes to the public after two years on the drawing board. Starting today, we welcome everyone to visit the homes and experience a glimpse of what life would be like in Chankiri.”
With award-winning developments like Raintree and Embassy Central in Phnom Penh and Treeline Urban Resort in Siem Reap successfully delivered since the company was founded in 2013, Urbanland has raised the bar even higher with Chankiri Palm Creek. The project encapsulates their vision to transform the way people live in Cambodia by putting people at the heart of everything they do.
Chankiri Palm Creek is expected to be completed in 2023. More information about Chankiri Palm Creek is available on the Urbanland website (click Here) or call 061 888 580 to book an appointment to visit their show homes.
_
Urbanland is a member of ISI Group, a home-grown corporation with more than 22 years of experience in the building materials and construction sectors. Urbanland has earned a name for itself as a design-focused developer driven by people-centered principles, as can be seen in its award-winning developments of Raintree (commercial offices), Embassy Residences and Embassy Central (high-end condominiums), Siem Reap’s first premium art & design hotel Treeline Urban Resort, and KMH Park masterplan development on Veng Sreng, a mixed-use business and lifestyle hub with office, retail, residential, parks and green spaces.