Urbanland, a home-grown real estate developer, officially announced its soft launch of Borey Chankiri 2 on 03 June 2023. Located in the Southern part of Phnom Penh, this latest project is conveniently situated just 500m from National Road 2 alongside of Steung Prek Thnaot.
[ Borey Chankiri 2 soft launch event]
Borey Chankiri 2 is the newest residential and shophouse development developed by Urbanland, with a land size of 7.5 hectares. This new development has been meticulously designed and crafted to improve the quality of life and community growth. Borey Chankiri 2 is ideal for those seeking a unique living experience that blends the benefits of city living with tranquillity, without the chaos and clutter of urban life. The master plan is designed with nature’s inspiration, centred around green spaces and pocket parks, featuring 32 features that create a serene environment for residents to unwind, relax, and thrive.
[Masterplan of Borey Chankiri 2]
Speaking on this auspicious occasion, Mr. Kang Hok, Founder and CEO of Urbanland, shared his inspiration and core concept when conceiving Borey Chankiri’s new project, “As a founder and an architect, I consider designing and building a good quality home to be the equivalent of bringing happiness to a family. Borey Chankiri 2 is thoughtfully crafted and designed to meet the unique needs of its residents and provide them with their dream home.”
[Mr. Kang Hok, CEO of Urbanland shares his inspiration about Borey Chankiri]
Mr Hok continued to share information about the strategic location of Borey Chankiri. He added that “Apart from the natural environment and surrounding Stung Prek Thnaot, Borey Chankiri 2 is conveniently situated in an area that is becoming a major satellite city of Phnom Penh, just minutes away from the city centre, other amenities, as well as the upcoming Techo International Airport.”
At Borey Chankiri, we design homes to stand the test of time, integrating the concept of “Laor Kun” (not labour chart)—the more you live in, the better it gets. While embodying the concept of ‘Klem’ in mind, we create quality and comfortable homes where every square meter counts, focusing on ample ventilation and abundant natural light that promote a better way of living. Borey Chankiri 2 offers six types of villas and shophouses including Villa Udom V2, Villa Klem V2, Villa Plous V2, Villa Konkat Laor V2, Shophouse A, and Shophouse B.
The new introduction of the shophouse in this latest development project is the best of both worlds, combining commercial use on the ground floor and living quarters above. Seamlessly connected to the surrounding communities, the shophouses are best suited for those who plan to expand their business to the Southern part of the city.
[ Rendering pictures of Borey Chankiri]
Borey Chankiri hosted the highly anticipated soft launch event, which was attended by distinguished guests, homeowners, the executive committees of Urbanland, and the ISI GROUP. The event included the inauguration of new model villas, with exclusive home tours for all guests in attendance. During this exciting event, Borey Chankiri offered a special promotion for the first 18 units, allowing guests to enjoy up to 13% off the total home price when booking.
[Special offer specially designed and offered during the Soft Launch of Borey Chankiri 2)
After conducting thorough research for over 4 years to comprehend the living needs of Phnom Penh residents and creating the human-centred home design, Urbanland has completed phases 1 and 2 of its first development project, Borey Chankiri. Presently, Borey Chankiri is now handing over the newly finished homes to homeowners until the end of this year, delivering on its promises to ensure homeowners’ trust and satisfaction.
Urbanland holds a prolific portfolio of award-winning projects, including Embassy Residences, Embassy Central, Raintree, Treeline Hotel, KMH Park, K Mall, and Borey Chankiri. Urbanland aims to create thriving communities where people can live, work, and play by putting people at the heart of every design. Urbanland is committed to the path of purposeful development with the unwavering mindset of “Believe in Better.”
This year marks the 10th anniversary of Urbanland as a local real estate developer in Cambodia. Urbanland is committed to developing more impactful spaces in the future.
For more information about Borey Chankiri 2, please visit our home gallery and join the Telegram group or contact to 061 888 580 / 015 588 580.