Global investment firm B.I.C Group broke ground on its first real estate project ‘One Central Tower’ located in the east of Phnom Penh on 06 May 2019 with the aim to transform the area into a world-class urban destination, according to their press release.
Situated in the heart of the Boeung Snor area, the ‘One Central Tower’ is a US$200 million multi-phase development project featuring commercial offices, retail, hospitality, residential, and green open spaces within a 24,000 square metre space.
Comprising of five tower buildings, including a 38-storey luxury condominium and a 22-storey office building, construction is expected to finish by 2022 with remaining phases expected to be completed thereafter.
Overlooking the Mekong River, the project’s concept is to create an oasis-like central open space with extensive greenery and water features surrounded by residential towers positioned in a radial fan shape.
Speaking at the ground-breaking ceremony, Chairman of B.I.C Group Mr Yim Leak said that “we [company] want to help transform Phnom Penh by developing a world-class district that is able to attract top-level companies and residents”.
“We are at the early stages of a long-term plan to grow B.I.C Group to new heights, contributing to the Cambodian economy, services and jobs growth,” he added.
B.I.C Group is an investment firm based in South East Asia across the sectors of commercial banking, derivatives trading, insurance, security services, and real estate development.