The Vietnamese government has approved a budget of US$10.5 billion to build and upgrade16 railway lines with a total length of 4,800km nationwide over the next 10 years.
The plans, announced by Deputy Prime Minister Le Van Thanh, envisage the renovation and upgrading of seven lines with a total length of 2,400km and the construction of nine new routes with a similar length of track, the Global Construction Review reported on 27 October.
The government expects to improve the performance of the domestic system and better connect it with international routes. The north-south high-speed lines, seaports lines, and lines connecting international airports and major cities are the prioritized projects.
The Vietnamese government also encourages the private sector both locals and international to involve in railway development projects.