Vietnam Embraces Digital Platforms in Response to COVID-19
Developers and realtors in Vietnam have been increasingly embracing digital platforms to drive sales and communicate with investors in response to the impact of COVID-19.
Bolstered by the government’s strong push for the development of smart technology, which it has also pioneered within the ASEAN framework, Vietnam has seen a flurry of new digital tech firms emerge in the real estate space providing virtual tours and webinars.
“The application of technology in the real estate sector is forecast to be a prominent trend in 2020 and in the future,” said Pham Kim Xuan, a representative from Jones Lang Lasalle Vietnam (JLL) told the Phnom Penh Post.
Despite the impact of the pandemic, demand for property, and in particular land, has continued to rise and experts predict that a digitized real estate experience is a trend that will continue post COVID-19.