Walking Street along the riverfront set to open for vendors
The Walking Street project running from the Cambodia Post Office to the Royal Palace will allow vendors to sell all kinds of products to attract national and international tourists, said Phnom Penh Municipality.
Met Meas Pheakdey, spokesman for Phnom Penh Municipality, told Construction & Property Magazine on 07 September that the project will be open for businesses selling all kinds of products.
“The purpose of Walking Street is that we plan to have product stalls, food stalls, souvenirs stalls, handmade products stalls, and all kinds of Khmer products needed by tourists,” he said.
According to Mr. Met Meas Pheakdey, the establishment of Walking Street aims to boost tourism, especially in Phnom Penh, by increasing the number of places for international and local tourists to visit in Phnom Penh.
Phnom Penh Municipality organised a meeting on 05 September to discuss the implementation of the ‘Walking Street’ project. (Read more)
“Now it is under the studying stage, we will form our mechanism, and form our team into two parts. The first team is for technical study, the other team is for public order or implications of the project,” he said.
According to Mr. Met Meas Pheakdey, the operation of Walking Street can have different options depending on the outcome of the study.
“There may be different options, we might do seven days a week, or we only do on weekends, or we do certain hours a day for Walking Street, besides that, we can allow vehicles to pass by normally,” he said.