What Type of Constructions Does Not a Permit?
After the implementation of the Construction Law in 2019, almost all kinds of construction or demolition works must request a permit or permission from the competent authorities to ensure safety and public order.
However, according to Sub-Decree No. 224 on the construction permit, there are some exceptions as follow:
• Ground floor construction with a total floor area of less than or equal to 12 square meters and a height of less than or equal to 5 meters
• Wooden house or half-concrete-half-wooden house in the rural area with a total floor area less than or equal to 100 square meters and height less than or equal to 9 meters (Except houses located within tourist, heritage, conservation sites)
• Non-concrete structures built on the ground floor for temporary use such as platforms and stalls
• Constructions in the Buddhist temple with a total floor area of less than or equal to 20 square meters and a height of less than or equal to 12 meters
• Non-concrete fences
• Construction work in an emergency or disaster to save or protect lives or prevent serious damages or health or property during the emergency situations
Before constructing the aforementioned types of construction, owners must only inform the commune or Sangkat where the construction is located.
Besides the types of constructions mentioned above, owners must always request a permit before starting the construction. The permit can be requested from competent authorities such as the district-Khan or Capital-Provincial Administration, the Cadastral Offices, or the Ministry of Land Management, Urban Planning, and Construction, depending on the size and type of the construction.