The Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) has drafted a law on construction, which was endorsed by the Council of Ministers in August. But why does Cambodia need to draft the law on construction?
The 31-page draft construction law is divided into 22 chapters and 113 articles and was initially compiled in 2017 by MLMUPC with inputs provided from experts at Japan’s Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism.
According to a statement released during a dissemination seminar on the law held at the National Assembly on 20 September, the draft construction law has been designed in response to the booming construction sector which needs to strengthen processes and operations, particularly among relevant stakeholders.
“The larger, higher, and more complex construction requires more proper implementation of technical regulations, technologies, standards in order to ensure good quality, beauty, and sustainability of the construction,” the statement read.
In fact, from 2000 to June 2019, more than 45,605 projects were approved with an estimated investment value of more than US$45 billion to serve the commercial, tourism, public, and residential sectors. (Read more)
In addition to responding to the construction growth, the law on construction is created so that Cambodia can adapt to the fourth economic revolution known as Industry 4.0.
“Prepare for the digital economy in response to the Fourth Industrial Revolution and for the promotion of national identity and social harmony,” the statement continues.
In addition, the new construction law will also serve as a foundation to enable Cambodia to achieve its development vision by 2050, in line with the ‘Rectangular Strategy Phase IV’ of the Royal Government.
The draft law will be submitted to the National Assembly for checking and discussion before being put into the agenda for the NA meeting to check and approve the final draft.