The winners for the finest real estate projects in Cambodia were announced at the Gala Dinner of the ‘4th Annual PropertyGuru Cambodia Property Awards’ held at Sofitel Phnom Penh Phokeethra on 03 May 2019.
With more than 370 guests joining the award ceremony presented by American manufacturer Kohler, the night was full of excitement with close to 40 awards going out over different entries with some companies earning multiple awards in different categories.
One of Cambodia’s leading developers, Peng Huoth Group, went home with many awards while securing the highest honour of ‘Best Developer’ for the fourth consecutive year. This will see the company eligible to join the competition within the region, at the ‘Asia Property Awards Grand Final’.
“Peng Huoth Group cements its status as the premier real estate developer in Cambodia, with its grand scale design of master-planned communities, CSR efforts, and sustainable neighbourhoods such as the acclaimed Grand Star Platinum and the Star Diamond projects,” said the independent panel of judges.
Expressing his support for the event, the Guest of Honour H.E Dr Pen Sophal, Secretary of State of the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC) said the launch of real estate products will help the market.
“The quality and innovative projects that you all launch and produce every year continue to meet market and consumer demand, and they will certainly help in maintaining the appeal of Cambodian real estate to local and foreign property seekers,” he said.
Reflecting on the country’s desirable real estate market, Mr Jules Kay, the new business director of PropertyGuru Asia Property Awards, said that “with intelligent master planning, innovative designs and varied multi-sector products, Cambodia is making the most of its strategic location in Asia to develop a broad range of residential, commercial and industrial projects – not only in the capital city, but also in other fast developing parts of the country”.