Work Starts on Malay Rail Connection
Work officially began on the construction of Malaysia’s flagship infrastructure project, the East Coast Rail Link (ECRL) on 9 August.
The USD13 billion project will connect Port Klang on the west coast near the capital Kuala Lumpur to Kelantan near the Thai border with 23 stations in between.
Under the One Belt, One Road initiative, the project is being majority funded and wholly built by China through state-owned company China Communications Construction Company.
When complete in 2024, travelling the route will take only four hours. Within six years it is expected to carry 5.4 million passengers and 54 million tons of cargo.