A Thai-Chinese joint venture has announced plans to build the world’s largest expo trade centre on the Gulf of Thailand coast, east of the capital Bangkok.
Thai company Best Group and Shenzhen property company Hydoo International are investing USD3bn to build the 2.5 square kilometre Trust City World Exhibition and Trade Centre. When complete in 2020, the facility will host more than 20,000 wholesale shops, 5,000 business-class hotel rooms for traders and tourists, 6,000 less expensive rooms for employees and serviced apartments as well as a 100,000 square metre exhibition hall.
Designed to be an export hub for Thai products and a gateway for Chinese businesses, Hydoo’s investment is being made in line with the Chinese government’s One Belt, One Road initiative.