Engineers ordered not to construct or dismantle unlicensed buildings, or face fine
The Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction has instructed engineers registered with the Board of Engineers of Cambodia not to carry out construction work at sites that do not have permits for construction, repair, or demolition from authorities.
According to the announcement of the ministry dated 8 April, the implementation of construction work without permit(s) is illegal.
Construction without architectural design and construction component design not being approved by the authorities could violate the regulations on space and urbanization, said the Ministry.
This could also affect security, public order, quality, safety, construction, beauty, property, and the well-being of building owners, construction users and the public. Therefore, it must be stopped, the Ministry added.
The Ministry will soon assign construction inspection officials to inspect construction sites and take action if found guilty.