Gov’t Orders Local authorities to Cease Issuing Land Transaction Documents in Protected Areas
The Ministry of Environment has requested local authorities to stop signing off on and also voiding all land ownership transfer certificates, land occupancy certificates, purchasing certificates, or other related land transaction documents in protected zones.
HE Neth Pheaktra, Secretary of State of the Ministry of Environment, gave the order during a meeting with local officials on 15 March.
He also urged the local people not to fall cheating middlemen and buy those lands within the protected zones as those lands are not legally recognised and buyers may face legal charges.
“Encroachers have hired local people to encroach on and claim state land for them while others use locals to protest and ask authorities allocate land for them. These are all illegal and must be stopped,” said HE Neth Pheaktra.