The lifting of COVID-19 restrictions will have a direct and indirect positive effect on the real estate sector, but not in the immediate term, while the market will not recover to the level of COVID-19 yet, said, experts.
CBRE Cambodia Associate Director Kim Kin Kesa explained that the direct impact of the lifting of restrictions is that it is easier for foreign investors to travel to Cambodia, thus facilitating real estate investment decisions.
“In addition, the withdrawal of this measure will also have a positive effect on the tourism sector, which will restore the Cambodian economy and income in this sector, which can indirectly stimulate investment by local people,” she said.
“However, the lifting of COVID-19​ restrictions in China will play a more important role as China is Cambodia’s main source of investment and tourism. If China is not yet open, a positive outlook will not be much at least during the end of this or early next year,” she added.
For 2023, real estate transactions may increase in some areas with long-term development potential, but the price is likely they remain the same as in 2022.