The opening of the first Japanese tile factory in Cambodia means that customers will now have easy access to a range of high quality corolla tiles.
With an initial investment of over USD1 million for its first stage, Omura Concrete Co., Ltd set up its production plant in Kean Svay district, Kandal province in July to supply Cambodia’s growing construction market.
“This factory has been established to offer jobs to Cambodians so as to help improve the kingdom’s economy,”said Mr. Yabisami Kiyonori, Director of Omura Concrete Co., Ltd.
The company currently employs 24 workers but after the plant reaches its full operation within the coming year, it will absorb at least additional 100 workers, according to Mr. Yabisami.