First pedestrian bridge near completion
The first pedestrian footbridge to be built in the capital is expected to be completed by April, according to City Hall.
As Phnom Penh’s road infrastructure develops and traffic grows, safety for pedestrians, especially school children is becoming more of a priority as accidents increase.
This first bridge located in front of Hun Sen Champuvoin school in Por Sen Chey District, is 50 metres long, 3.5 metres wide, and 6 metres high.
City Hall has announced that this is to be the first of an initial two projects where seven such bridges would be built as part of an overall strategy to improve safety on Phnom Penh’s roads.