France Provides Assistance to Cambodia, Focusing on Priority Areas Until 2024
The French Agency for Development (AFD) has reaffirmed its commitment to Cambodia with more than US$300 million in financing for projects for 2022-2024, focusing on priority areas including water, sanitation, agriculture, and energy.
According to a press release from the French Embassy in Cambodia on Wednesday, a meeting between representatives of the Ministry of Economy and Finance, representatives of technical partners from various ministries and agencies, and AFD discussed the assistance.
The agreement was focused on priority areas including water, sanitation, agriculture, energy, and vocational training.
With a target of US$100 million in financing annually, AFD strives to finance sustainable development and the environment for the Kingdom of Cambodia.