GDT to Strengthen Property Tax Collection Amid 3.5% Tax Revenue Growth in Q3
The General Department of Taxation (GDT) will continue to strengthen property tax collection. This news comes as tax revenue in Q3 2020 has risen to over US$2 billion, according to the GDT quarter report on 12 October.
The tax revenue collected by GDT has reached US$2.2 billion or equal to 78.1% of the annual plan. Compared to the same quarter of 2019, there is a US$80 million or 3.71% increase, says the report.
Despite the revenue increase, GDT still vowed to strengthen the property tax collection, improve new property registration, and encourage more stamp duty tax payment nationwide.
GDT is also actively educating both citizens and related officers regarding the implementation of the capital gains tax starting from January next year. (Read more)
Meanwhile, for the 2020 tax year, GDT also extended the property tax payment deadline from 30 September to 31 October as many property owners have yet to pay their tax. (Read more)