Government Approves Three Electricity Plants
The government approved three electricity projects on 05 April 2019 in Pursat and Kompong Chhnang provinces with an investment capital of more than US$347 million, according to the Government Spokesperson Unit.
The government has permitted SPHP (Cambodia) Co., Ltd. to build the Pursat1 hydroelectric power plant which will have the capacity to generate up to 80 megawatts of electricity using US$231.10 million investment capital. Located in Rombo commune, Veal Veng district, Pursat Province, the Pursat 1 hydroelectric power plant will be built under a Build-Operate-Transfer (BOT) scheme for 39 years.
In addition, the government has also permitted Schnei Tec Co., Ltd to build two solar power plants, one in Pursat and one in Kompong Chhnang, with a total investment capital of US$116,450 million. Each power plant has the capacity to produce up to 60 megawatts of electricity. These projects will be operated through a Build-Own-Operate (BOO) scheme for 20 years.
As a result, these electricity plants will be able to produce up to 200 megawatts of electricity for Cambodia using US$347,55 million in capital investment.