In response to the increasing demand for housing construction, Deputy Prime Minister and Minister of Interior Samdech Kralahom Sar Kheng has issued a law by decentralising the authority to issue permits for small-scale construction projects.
Dated on 16 August 2018, city, district and Khan administrative levels now have the authority to grant permission for housing constructions of a total size area no more than 500 square metres and no higher than four storeys including the ground floor i.e. E0 E1 E2 E3. The decision applies to all house constructions across the country.
Meanwhile, Mr Chiv Sivpheng, the Director of the Construction Technical Research Department at the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) welcomed the new bylaw.
“This new order will facilitate as well as speed up public services for people across the country,” he said.
The bylaw was enacted following a request by the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) dated 2 April 2018.
The new bylaw is in line with the rapidly increasing demand for decent housing across the country. According to the government’s 2014 National Housing Policy, an extra of 1.1 million houses will be needed by 2030 to fulfill the demand of the population with Phnom Penh alone needing about 800,000 houses. (Read more )