Gov’t Drafts New Traffic Law to Align with New Infrastructure Development
The Cambodian government is amending the new draft law on road traffic to align with the rapid road development in Cambodia, according to an inter-ministerial meeting on 28 December.
The new draft law is designed to revise the content of 48 old articles and add some new ones to align with Cambodia’s development, especially on road development, including road widening, and expressway construction.
The new amendment also aims to increase efficiency, reduce deaths and injuries from traffic accidents, and prevent drunk driving.
Samdech Sar Kheng, Deputy Prime Minister & Minister of Interior, said the draft law on road traffic is more comprehensive than the old law.
The draft will be sent to the Office of the Council of Ministers by the end of 2022 and will be sent to the National Assembly in the first quarter of 2023.