The Cambodian government has officially established six new communes and Sangkats and modified the borderlines of two communes in six provinces, according to eight sub degrees ranging from No.150 to 157 dated 20 August 2021.
The new establishments are Bourvil, Oukandear Sen Chey, Phnom Krang Dey Meas, Yeay Mao Pichnil commune, Sangkat Ou Chrov, and Sangkat Ou Ruessei.
Those communes/sangkats are located in Battambang, Kratie, Kampong Chhang, Kampong Speu, and Banteay Meanchey respectively. (The last two Sangkats are located in Banteay Meanchey).
Meanwhile, the two boundary-modified communes are located Kratie and Kampong Thom provinces, with the boundaries between Sambour commune and Vattanac commune; and Bung Lvea commune and Kampong Thma commune being modified accordingly.