Gov’t Requests Samsung C & T to Build Expressways & Mass Transit System in Cambodia
Samsung C & T Corporation has expressed interest in investment in transport infrastructure in Cambodia to contribute to the development of this sector.
The remarks were made by the delegation of Samsung C & T Corporation led by Mr Han Jung Suk in an online meeting with HE Leng Thun Yuthea, Secretary of State of the Ministry of Public Works and Transport, on Monday 24 January.
HE Leng Thun Yuthea welcomed the company’s project and asked the Samsung C & T Corporation to consider the possibility of investing in the development of expressways, public transit systems, ring roads, and ports, among others.
He stated that the Royal Government of Cambodia welcomes all types of investment, especially investment in public-private partnerships and investments based on the principle of construction, operation, transfer.
Initiated in 1938, Samsung C&T Corporation is a South Korean construction and engineering company with Samsung Group as a parent firm.