Gov’t to Build US$80-million International Hospital in Kob Srov Area
The government has decided to build Cambodia’s first international-standard university of health sciences hospital in the Kob Srov area to provide full on-field experience to students as well as health services for the public.
Minister of Health HE Mam Bunheng and representative of Inje Joint Venture Mr Kim Hoon, the firm who won the construction bid, discussed the implementation of this project on Monday 22 November.
The construction of the hospital is expected to cost US$80 million, of which US$66 million is a loan from a Korean bank and US$14 million other is from the government budget.
The hospital will be built on over 2 hectares in Kob Srov, according to Youk Sambath, Secretary of State at the Ministry of Health.
She added the two sides will review related documents and study the technical feasibility further before reaching the construction stage.