Gov’t to Collect VAT on Online Business
The Generation Department of Taxation (GDT) announced on 13 April that it will begin to collect value-added tax (VAT) on all online businesses soon, while the detailed procedures are set to be announced later.
This announcement is made following the new sub-decree issued on April 8, which states that the tax will be applied to all digital trading businesses, even with or without permanent address in Cambodia.
This new decree aims at making equal tax collections on both types online businesses (with and without a permanent address in Cambodia), in the hope that digital businesses in Cambodia are conducted transparently and effectively.
As the government uses the term ‘all online businesses’, this mean that construction materials sold online will also be subjected to VAT.