H.E Sun Chanthol has cast aside rumoursthat Japan, as well as other development partners, plan to cut off assistance for Cambodia’s infrastructure.
In response to journalists on 23 July, 2018, H.E Sun Chanthol, Senior Minister and Minister of Public Works and Transport (MPWT), said “there is no cut off of aid from any country on the construction of infrastructure in the country.”
Development partners such as Japan, the Asian Development Bank (ADB) and the World Bank continue to cooperate with Cambodia.
Indeed, Japan has been actively involved in infrastructure projects in Cambodia, including the plans to expand National Road No.5, construct a new deep sea port in Sihanoukville using a loan of more than US$200 million, as well as constructing Cambodia’s first ever sky train which is currently undergoing a feasibility study by the Japan International Cooperation Agency (JICA). (Read more)
Regarding development assistance from the Asian Development Bank, H.E Sun Chanthol said there was no delay in any plans or any intention to cut off aid. In fact, the Asian Development Bank plans to set up a sewerage system in Sihanoukville Province next year, he added.
Japan is one of Cambodia’s main development partners, especially in the infrastructure sector. In 2016, Japan ranked fourth on foreign direct investment (FDI) in Cambodia.