Residential property values in Hong Kong are now 75.9 percent higher than they were 20 years ago when the city was handed over to Chinese rule according to JLL’s Land and Residential Market Review.
Investment from People’s Republic of China (PRC) continues to drive prices skyward in what is already the world’s most expensive city. The share of residential sites awarded to PRC developers has increased from 1 percent in 2001 to 100% in 2017.
According to the research, these trends are expected to result in a rise in capital values of mass and luxury residential real estate by between 10 to 15 percent in 2017.