Cambodia Imports US$1.27 billion in Construction Materials in H1 2022
Imports of raw materials and construction materials to Cambodia were valued at US$1.27 billion in the first half of 2022, an increase of about 10% over the same period last year.
A National Bank of Cambodia report showed that the import of construction materials ranks third after the import of raw materials for garments and fuel.
NBC said in a report that the favourable domestic factors of the full national reopening and resumption of socio-economic activity, coupled with the recovery of the global economy, boosted exports, and manufacturing, and supported activities in the construction and real estate sectors.
In 2021, Cambodia imported raw materials and construction materials worth a total of US$2.567 billion, increasing from US$2.02 billion in 2020.