MLMUPC Earns US$90 Million in Revenue in 2022
In 2022, the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC) collected a total of approximately KHR367 billion (US$90 million) in revenue, a decrease of 22.26% compared to 2021, according to the ministry’s latest report,
Within this total, the revenue from the Central Administration was around KHR8 billion while over KHR358 billion was from the Department of Land Management, Urban Planning, Construction and Cadastral.
From 1999 to the end of September 2022, the ministry collected total revenue of over KHR4.4 trillion (over US$1 billion).
Overall, the Ministry of Land Management contributes about US$150 million per year to the national budget. (Read more)