Cambodian Gov’t Secures US$438m in Grants & Concessional Loans for 13 Development Projects in H1 2024
In the first half of 2024, the Cambodian government secured US$438 million in grants and concessional loans to finance 13 critical development projects and programs.
This substantial funding includes nine grant agreements amounting to US$124 million, alongside four concessional loan agreements totalling approximately US$313 million.
The Ministry of Economy and Finance reported that these funds are earmarked for a wide range of national development initiatives, furthering the government’s commitment to sustainable growth. The agreements were part of the government’s broader strategy to leverage US$1.515 billion in foreign financing as outlined in the 2024 Finance Law.
By the end of June, the government had disbursed about US$442 million for various development programs, representing 29% of the year’s financial law target.