Inappropriate Renovations Cause Building to Collapse in Siem Reap
The collapse of a French colonial building on Sunday in Siem Reap during renovations was caused by an inappropriate renovation and a lack of construction techniques, according to a government official.
Speaking with The Phnom Penh Post, head of the Siem Reap land management officer Mr Sar Chan Phallin said that the building collapsed due to “inappropriate renovations” while citing that the contractor might have not known about the construction techniques used during the French colonial period.
The building contractor did not seek any advice on the construction techniques from the authority who are the experts on it, Mr Sar Chan Phallin added.
Mr Sar Chan Phallin also added that this is not the first time that a building around Pub Street had collapsed. The last incident that happened 10 years ago injured two workers, he told The Post.
Located near the famous tourist spot of Pub Street, the French colonial building was under renovation during the time of the collapse leaving one construction worker dead and four others badly injured as a result of falling concrete.
The project contractor said that it would pay US$3,000 to the deceased builder’s family and US$3,500 to each of the four injured workers.