Three Draft Sub-decrees in Discussion to Strengthening Cambodian Construction Sector
The Ministry of Interior and the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction held a technical meeting on 21 July to discuss three draft sub-decrees aimed at strengthening construction quality in Cambodia.
The three draft sub-decrees include i) A sub-decree on construction permits (12 chapters and 57 articles), ii) A sub-decree on the conditions and procedures for granting, suspending and revoking construction licenses (13 chapters and 55 articles), and iii) A sub-decree on the conditions and procedures for construction inspection and certification (12 chapters and 59 articles).
The primary objective of these three draft sub-decrees is to define and enhance the roles and responsibilities of sub-national administrations regarding permit issuances and construction site inspections nationwide.
Secretary of State of the Ministry of Interior H.E Leng Vy said that the meeting was held to review and revise some of the contents before implementation and to ensure that our citizens can trust these three draft sub-decrees.