នៅក្នុងជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការលើកកម្ពស់វិស័យឌីជីថលរបស់ប្រទេស ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍របស់កម្ពុជា រួមជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានប្រកាសនូវផែនការបង្កើតសមាគមអ្នកវិជ្ជាជីវៈវិស័យឌីជីថល(Digital Professionals Association) ។ គំនិតផ្តួចផ្តើមប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតនេះមានគោលបំណងជំរុញកិច្ចសហការ និងការអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញលើផ្នែកសំខាន់ៗចំនួនប្រាំបួនដែលចាំបាច់សម្រាប់អនាគតនៃបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
សមាគមដែលគ្រោងនឹងបង្កើតនេះ នឹងត្រូវរៀបចំជា ៩សហគមន៍
ដោយមានឯកទេសជំនាញផ្សេងៗគ្នារួមមាន៖ សហគមន៍អ្នកជំនាញទូរគមនាគមន៍ (Telecommunications) សហគមន៍អ្នកអភិវឌ្ឍន៍សុសវែរ (Software Development) សហគមន៍អ្នកជំនាញបច្ចេកវិទ្យាក្លោដ (Cloud) សហគមន៍អ្នកជំនាញបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (Artificial Intelligence) សហគមន៍អ្នកជំនាញសន្តិសុខសាយប័រ (Cybersecurity) សហគមន៍អ្នកជំនាញប្លុកឆេន (Blockchain) សហគមន៍អ្នកជំនាញអ៊ីនធឺណិតនៃវត្ថុ (Internet of Things) សហគមន៍អ្នកជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រទិន្នន័យ (Data Science) និងសហគមន៍អ្នកជំនាញបច្ចេកវិទ្យារ៉ូបូត (Robotics)។
កន្លងទៅ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ធ្លាប់បានប្រកាសដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ថ្នាលសហគមន៍ឌីជីថលកម្ពុជា – ស.ឌ.ក. (Digital Community of Cambodia – DCC) ដែលបច្ចុប្បន្ន វេទិកានេះបានទាក់ទាញសមាជិកដែលបានចុះឈ្មោះដោយជោគជ័យប្រមាណ ៥០០០ នាក់ រួមទាំងអ្នកបង្កើតកម្មវិធី សហគ្រិនឌីជីថល និងសិស្សានុសិស្សដែលចាប់អារម្មណ៍លើការជំរុញអាជីពរបស់ពួកគេនៅក្នុងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល។
តាមរយៈកម្មវិធី DCC អ្នកចូលរួមនឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីឱកាសនេះ ដើម្បីភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយអ្នកជំនាញ ចែករំលែកចំណេះដឹង និងសហការលើគម្រោងស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍។ សហគមន៍នេះ ក៏ផ្តល់នូវការយល់ដឹងអំពីគំនិតផ្តួចផ្តើមបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល រៀបចំការពិភាក្សា សិក្ខាសាលា និងសន្និសីទនានា ដើម្បីរក្សាសមាជិកឱ្យដឹងអំពីវឌ្ឍនភាពចុងក្រោយបង្អស់ផងដែរ។
លើសពីនេះ សមាគមមានបំណងជួយសម្រួលដល់ការទទួលបានកម្មសិក្សា និងឱកាសការងារទាំងក្នុងស្ថាប័នរដ្ឋ និងឯកជន និងផ្តល់ព័ត៌មានអំពីអាហារូបករណ៍សម្រាប់កម្មវិធីថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ បរិញ្ញាបត្រ និងបណ្ឌិតក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល។
នៅពេលដែលប្រទេសកម្ពុជាបន្តប្រកាន់យកយុគសម័យឌីជីថល ការបង្កើតសមាគមអ្នកវិជ្ជាជីវៈវិស័យឌីជីថលបានត្រៀមលក្ខណៈជាស្រេច ដើម្បីដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការរៀបចំកម្លាំងពលកម្មជំនាញដែលពាក់ព័ន្ធដើម្បីឆ្លើយតបនឹងបញ្ហាប្រឈម និងឱកាសនាពេលអនាគត។