ព្រះវិហារកាតូលិក Notre Dame ថ្មីតម្លៃ ៣លានដុល្លារ លាយឡំជាមួយស្ថាបត្យកម្មប្រពៃណីខ្មែរ និងកាតូលិក កំពុងត្រូវបានសាងសង់ឡើងវិញនៅជាយក្រុងភាគខាងជើងនៃរាជធានីភ្នំពេញ ដែលជាគម្រោងសាងសង់ព្រះវិហារកាតូលិកដ៏សំខាន់បំផុតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ចាប់តាំងពីរបបខ្មែរក្រហមបានបំផ្លាញជិតប្រាំទសវត្សរ៍មុន។ ព្រះវិហារកាតូលិកនេះ គ្រោងនឹងបញ្ចប់នៅខែកក្កដា និងសម្ពោធឲ្យប្រើប្រាស់ក្នុងខែវិច្ឆិកា ព្រះវិហារនេះ នឹងត្រូវបានសាងសង់នៅលើមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃវិហារ St. Joseph’s បច្ចុប្បន្ន នឹងត្រៀមខ្លួនក្លាយជាមជ្ឈមណ្ឌលថ្មីនៃជីវិតរបស់សាសនិកកាតូលិក នៅក្នុងរាជធានីនៃប្រទេសកម្ពុជា។ គម្រោងនេះ ត្រូវបានរាយការណ៍ដោយ catholicvote.org នៅថ្ងៃទី ១៨ ខែមីនាឆ្នាំ ២០២៥។
ការសាងសង់នេះ ធ្វើឡើងនៅលើទីតាំងប្រវត្តិសាស្ត្រនៃសិក្ខាសាលាចាស់មួយក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ ជាកន្លែងដែលវិហារ St. Joseph’s បានបម្រើសហគមន៍កាតូលិកតាំងពីទសវត្សរ៍ឆ្នាំ ១៩៩០មក។ វិហារថ្មីនេះ បើទោះជាមានទំហំតូចជាងវិហារ Notre Dame ដើមដែលធ្លាប់ផ្ទុកមនុស្សបានដល់ទៅ ១ម៉ឺននាក់ក៏ដោយ នឹងមានកន្លែងអង្គុយចំនួន ៧០០ ជាមួយនឹងបន្ទះឈើប្រពៃណី។ គម្រោងនេះ ត្រូវបានផ្តល់មូលនិធិតាមរយៈសាមគ្គីភាពកាតូលិកឆ្លងព្រំដែន ទាញយកការបរិច្ចាគពីអ្នកស្មោះត្រង់ ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ថៃ និងវៀតណាម រួមជាមួយនឹងការគាំទ្រសំខាន់ៗពីសមាគម បេសកកម្មបរទេសប៉ារីស។
វិហារ Notre Dame ដើមដែលធ្លាប់ត្រូវបានសរសើរថាជាអគារដ៏ស្រស់ស្អាតបំផុតមួយនៅក្នុង ទីក្រុងភ្នំពេញ ត្រូវបានក្លាយទៅជាកម្ទេចថ្ម កំឡុងរជ្ជកាលរបស់ខ្មែរក្រហម ដែលបានចាប់ផ្តើមនៅឆ្នាំ ១៩៧៥។ ក្រោមចក្ខុវិស័យ “Year Zero” នៃរបបនេះ ស្ថាប័នសាសនាទាំងអស់ត្រូវបាន កំណត់ជាមុខសញ្ញា។ ប្រជាជនកម្ពុជាប្រមាណ ២,៣ លាននាក់បានស្លាប់ដោយសារការសម្លាប់រង្គាល ពលកម្មដោយបង្ខំ និងទុរ្ភិក្ស។ ចំនួនប្រជាជនកាតូលិកដែលមានចំនួនប្រហែល ១០ម៉ឺន នាក់មុនពេលសង្រ្គាមបានទទួលរងនូវការខាតបង់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរជាមួយនឹងអ្នកកាន់សាសនាកាតូលិកជិត ៤ម៉ឺន នាក់ដែលត្រូវបានគេរាយការណ៍ថាត្រូវបានសម្លាប់។ ព្រះវិហារគ្រិស្តសាសនា នៅទូទាំងប្រទេសត្រូវបានបំផ្លាញ ដោយបន្សល់ទុកសាសនិក ដោយគ្មានកន្លែងគោរពបូជាជាផ្លូវការ។
ក្នុង​ឆ្នាំ ១៩៩៣ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​ប្រគល់​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​សាសនាចក្រ​ដែល​រឹបអូស​បាន​មក​វិញ រួម​ទាំង​អតីត​សិក្ខា​សាលា​នៅ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ ដែល​ St. Joseph’s ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង ហើយសកម្មភាពសាសនាគ្រិស្ត​បាន​បន្តរស់ឡើងវិញ។ ចក្ខុវិស័យក្នុងការសាងសង់វិហារថ្មីមួយបានលេចចេញជា រូបរាងនៅឆ្នាំ ២០១៩ ហើយនៅឆ្នាំ ២០២១ គម្រោងសាងសង់វិហារដ៏ធំថ្មីនេះ បានចាប់ផ្តើម។ អ្នក​ចូល​ព្រះវិហារ​ម្នាក់​ដែលបានផ្តល់បទសម្ភាសន៍ដោយ​អនាមិក​ទៅកាន់ UCA News បាន​កត់​សម្គាល់​ថា៖ «នេះ​មិន​មែន​គ្រាន់​តែ​ជា​ព្រះវិហារ​ដំបូង​គេ​ដែល​បាន​សាងសង់​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ចាប់​តាំង​ពី​ពួក​ខ្មែរ​ក្រហម​ចូល​កាន់​កាប់​ប្រទេស​ទេ… តែក៏​ជា​ព្រះវិហារ​ដំបូង​គេ​ដែល​ត្រូវ​បាន​សាង​សង់​នៅ​អាស៊ីអាគ្នេយ៍​ដែរ»។
សព្វ​ថ្ងៃ​នេះ ប្រទេស​កម្ពុជា​ជា​ជម្រក​របស់​អ្នក​កាន់​សាសនា​កាតូលិក​ប្រមាណ ២៥.០០០ នាក់ ដែល​បាន​រីក​រាល​ដាល​នៅ​ទូទាំង ១០៧ សហគមន៍កាតូលិក។ ព្រះវិហារថ្មីនេះ ត្រូវបានគេរំពឹងថាមិនត្រឹមតែបម្រើ ជាកន្លែងសក្ការៈសម្រាប់ប្រជាកាតូលិកខ្មែរប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ជាសមិទ្ធផលនៃការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយ សន្តិសហវិជ្ជមាន និងសេរីភាពជំនឿសាសនានៅកម្ពុជាផងដែរ៕