នៅក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់ទិដ្ឋភាពវិនិយោគរបស់កម្ពុជា គណៈប្រតិភូដែលមានតំណាងមកពីក្រុមហ៊ុនចិនចំនួន១៩ បានមកជួបប្រជុំជាមួយក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា (CDC) ដើម្បីពិភាក្សាអំពីឱកាសវិនិយោគដ៏មានសក្តានុពលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ កិច្ចប្រជុំនេះបានធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ហើយត្រូវបានដឹកនាំដោយលោក Liu Yong ប្រធានសមាគមអ្នកវិនិយោគវ័យក្មេងនៅក្នុងខេត្ត Yinan ទីក្រុង Kunming ប្រទេសចិន។
ក្នុងជំនួបនេះ ឯកឧត្តម ជា វុទ្ធី អគ្គលេខាធិការគណៈកម្មាធិការវិនិយោគកម្ពុជា បានស្វាគមន៍ចំពោះគណៈប្រតិភូ និងចំណាប់អារម្មណ៍របស់ពួកគេក្នុងការពង្រីកការវិនិយោគលើវិស័យផ្សេងៗក្នុងប្រទេស។ លោក Liu Yong បានសង្កត់ធ្ងន់ថា បច្ចុប្បន្នក្រុមហ៊ុនកំពុងធ្វើអាជីវកម្មលើវិស័យនានា រួមមាន កសិកម្ម សុខាភិបាល សំណង់ បច្ចេកវិទ្យា ថាមពល និងបដិសណ្ឋារកិច្ច ជាដើម។
សមាគមវិនិយោគិនវ័យក្មេង ដែលមានសមាជិកប្រមាណ ១.៥០០នាក់ ដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍អាជីវកម្មចម្រុះ មានចំណាប់អារម្មណ៍ជាពិសេសលើការពង្រីកជំហានរបស់ខ្លួននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ លោក Liu បានសម្តែងការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការស្វែងរកឱកាសថ្មីៗ ជាពិសេសក្នុងវិស័យដូចជាការកែច្នៃកសិកម្ម រួមទាំងអង្ករ និងកៅស៊ូ ដើម្បីបំពេញតម្រូវការឧស្សាហកម្មក្នុងស្រុក។
ឯកឧត្តម ជា វុទ្ធី បានកោតសរសើរគណៈប្រតិភូចំពោះវិធីសាស្រ្តដ៏សកម្មរបស់ពួកគេ និងលើកទឹកចិត្តពួកគេឱ្យពិចារណាលើការវិនិយោគផ្សេងៗទៀត ដែលអាចផ្តល់ជាអត្ថប្រយោជន៍ទាំងក្រុមហ៊ុន និងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។
ការវិនិយោគនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបាននិងកំពុងស្ថិតនៅលើគន្លងមួយដ៏រីកចម្រើន ដោយការវិនិយោគរបស់ចិនជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ជាអ្នករួមចំណែកកំពូល។ ជាក់ស្តែងនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៤ ការវិនិយោគរបស់ប្រទេសចិនមានជិត ៥០% នៃទុនវិនិយោគសរុប ដែលបង្ហាញពីទំនាក់ទំនងសេដ្ឋកិច្ចដ៏រឹងមាំរវាងប្រជាជាតិទាំងពីរ។
កិច្ចប្រជុំនេះ បានគូសបញ្ជាក់ពីការអំពាវនាវរបស់កម្ពុជាជាទិសដៅសម្រាប់ការវិនិយោគបរទេស ជាពិសេសពីប្រទេសចិន ខណៈដែលប្រទេសនេះបន្តដាក់ខ្លួនជាមជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់។