ក្នុង​វិធានការ​ដ៏​សំខាន់​មួយ​ក្នុង​ការ​លើក​កម្ពស់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម និង​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា រដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​បាន​ប្រកាស​ផ្តល់​ជំនួយ​ចំនួន ៤០៤លាន​យ៉េន ស្មើនឹង​ប្រមាណ ២,៩លាន​ដុល្លារ។ ការផ្តល់មូលនិធិនេះ នឹងជួយតម្រង់ទិសឆ្ពោះទៅរកការអនុវត្តគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច-សង្គមផ្សេងៗនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។
កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នេះ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ជា​ផ្លូវ​ការ​ក្នុង​ពិធី​ចុះ​ហត្ថលេខាលើលិខិតប្តូរសារ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៧ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៥ រវាង​ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ជាមួយនិងឯកឧត្តម UENO Atsushi ឯកអគ្គរដ្ឋទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពរបស់ប្រទេសជប៉ុនប្រចាំកម្ពុជា។
ជំនួយ​នេះ​គឺ​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​ការ​ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​ជា​បន្តបន្ទាប់​របស់រដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​ក្នុង​ការ​គាំទ្រ​គំនិត​ផ្ដួចផ្ដើម​អភិវឌ្ឍន៍​របស់​កម្ពុជា។ កន្លងមក រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនក៏ទើបតែបានផ្តល់ជំនួយប្រមាណ ១ពាន់លានយ៉េន (ស្មើនឹងប្រមាណ ៧,២លានដុល្លារ) សម្រាប់ជំរុញបន្ថែមនូវគម្រោងអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមនៅកម្ពុជាផងដែរ។(អានបន្ថែម)
ក្រៅពីជំនួយអភិវឌ្ឍសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ច រដ្ឋបាលភិបាលជប៉ុន ទើបបានផ្តល់ជំនួយជាង ៧២ម៉ឺនដុល្លារ ដល់​កម្ពុជា ដើម្បីពង្រឹងសកម្មភាពអប់រំកុមារតូចៗ និងលើកកម្ពស់ប្រព័ន្ធកិច្ចសហប្រតិបត្តិការផ្នែកវេជ្ជសាស្រ្តក្នុងតំបន់។(អានបន្ថែម)
កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងទាំងនេះឆ្លុះបញ្ចាំងពីភាពជាដៃគូដ៏រឹងមាំរវាងប្រទេសជប៉ុន និងកម្ពុជា ដែលនេះបង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់គ្នាទៅវិញទៅមកក្នុងការជំរុញការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព និងការលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់។