នៅក្នុងវិធានការដ៏សំខាន់មួយ ដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានទឹកស្អាត រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនបានផ្តល់មូលនិធិជាង ២៤៣.៤៥០ដុល្លារ ជួយដល់ការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតនៅក្នុងឃុំកំពង់ឃ្លាំង ខេត្តសៀមរាប ប្រទេសកម្ពុជា។ ជំនួយលើនេះ ស្ថិតក្រោមកិច្ចព្រមព្រៀងជំនួយឥតសំណងរបស់គូសាណូណិសម្រាប់គម្រោងទ្រង់ទ្រាយតូច​សន្តិសុខម​នុស្ស​ជាតិរបស់ប្រទេសជប៉ុន។
គួរបញ្ជាក់ថា សមាគមទឹកស្អាតជនបទកម្ពុជា គឺជាអ្នកទទួលជំនួយនេះ សម្រាប់យកទៅដំឡើងប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់ទឹកនៅតាមភូមិចំនួនពីរក្នុងឃុំកំពង់ឃ្លាំង ស្ថិតក្នុងខេត្តសៀមរាប។ កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នេះ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ជា​ផ្លូវ​ការ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី២១ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ ក្នុង​ពិធី​ចុះ​ហត្ថលេខា​ដែល​មាន​ការ​ចូល​រួម​ដោយ​ឯកឧត្តម Uino Atsushi ឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុនប្រចាំកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម Uino Atsushi ឯកអគ្គរាជទូតជប៉ុនប្រចាំកម្ពុជា បានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃគម្រោងនេះ ដោយបញ្ជាក់ថា ប្រជាពលរដ្ឋប្រមាណ ២,៣០០នាក់ នៅក្នុងតំបន់នេះ នឹងទទួលបានទឹកស្អាតក្នុងតម្លៃសមរម្យ និងអនាម័យគ្រប់គ្រាន់។ ឯកឧត្តមបានបង្ហាញសុទិដ្ឋិនិយមថា ការកែលម្អទាំងនេះនឹងលើកកម្ពស់កម្រិតជីវភាពរបស់សហគមន៍មូលដ្ឋានយ៉ាងសំខាន់។
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩១ ប្រទេសជប៉ុនបានប្តេជ្ញាផ្តល់ជំនួយ Kusanoni ដើម្បីជួយសម្រួលដល់គម្រោងសន្តិសុខមនុស្សជាតិខ្នាតតូចនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដោយផ្តល់ជំនួយដោយផ្ទាល់ដល់អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលក្នុងការប្រតិបត្តិគំនិតផ្តួចផ្តើមសំខាន់ៗជាច្រើនសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសង្គម។ ក្នុងរយៈពេលបីទសវត្សរ៍កន្លងមកនេះ ស្ថានទូតជប៉ុនបានជះឥទ្ធិពលយ៉ាងខ្លាំងដល់ប្រទេសកម្ពុជាតាមរយៈការរួមចំណែកដល់គម្រោងជិត ៧០០គម្រោង។
ការផ្តល់មូលនិធិនាពេលថ្មីៗនេះ គឺជាផ្នែកមួយនៃការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏ទូលំទូលាយរបស់ប្រទេសជប៉ុន ក្នុងការគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍន៍សង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា ដោយបញ្ជាក់សារជាថ្មីអំពីភាពជាដៃគូដ៏រឹងមាំរវាងប្រជាជាតិទាំងពីរ។